XV edycja
- 4 lutego 2020
- Posted by: Andrzej Pruchnik
- Category: Pióro SPLOTu Archiwum
Uwaga! Tytuły utworów są linkami do nagrodzonych prac.
Nowy Sącz, 25.05.2016 r.
Werdykt Jury dotyczący przyznania nagród w XV Edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży „Pióro Splotu”
Sponsorzy konkursu:
Zespół Szkół Społecznych „Splot” im. Jana Karskiego w Nowym Sączu
Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu
Miasto Nowy Sącz
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak w Krakowie
Wydawnictwo Literackie w Krakowie
Dom Wydawniczy Rafael w Krakowie
Wydawnictwo Biały Kruk w Krakowie
Wydawnictwo Czarne w Wołowcu
Patronat medialny:
Dobry Tygodnik Sądecki
Radio RDN Nowy Sącz
Jury obradowało w składzie:
Przewodniczący:
Andrzej Warzecha – poeta, krytyk sztuki, autor licznych tomów wierszy, publicysta Dziennika Polskiego.
Członkowie:
Dr hab. Wojciech Kudyba – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, poeta, krytyk literacki.
Wojciech Molendowicz – autor książek, dziennikarz, redaktor, wydawca Dobrego Tygodnika Sądeckiego.
Grzegorz Rapcia – Nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze.
Sekretarz:
Małgorzata Gucwa-Fiut – nauczyciel-bibliotekarz w Zespole Szkół Społecznych „Splot”.
Do konkursu wpłynęły 143 prace 126 autorów, w dwóch kategoriach wiekowych: senior i junior. Tekstów seniorów było łącznie 79 (w tym prozy 26, poezji 29). Dwunastu seniorów przysłało zarówno prozę jak i poezję. Prac juniorów nadesłano łącznie 64 (w tym prozy 36, poezji 18).Pięciu juniorów przysłało zarówno prozę jak i poezję. Z powodu dużej ilości prac Jury oceniało je w dwóch etapach. Pierwszego czytania podjął się zespół w składzie: Grzegorz Rapcia i Małgorzata Gucwa-Fiut. Drugiemu czytaniu przewodniczył Andrzej Warzecha.
Werdykt Jury:
25 maja 2016 r. zebrał się cały zespół i orzekł, że: – konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem; – podział na kategorie wiekowe: senior i junior jest uzasadniony ze względu na bardzo różnorodny poziom nadesłanych tekstów; – zwraca uwagę obecność nowych tematów, które kiedyś pojawiały się rzadko albo były nieobecne; – stosunkowo często, zwłaszcza w prozie, tematyka moralna usytuowana jest na tle tematyki metafizycznej lub religijnej, często dotyczy własnego wnętrza i jest personifikowana; – istnieje duże prawdopodobieństwo, że mniej jest fikcji, a więcej autobiografii; – pojawiła się proza „moralnego niepokoju”; – trzy prace nie zostały ocenione, ponieważ ich teksty zostały opublikowane w Internecie; – juniorzy otrzymują nagrody książkowe, a seniorzy nagrody pieniężne i książki. Relacje z konkursu ukażą się w lokalnych mediach, a wszystkie nagrodzone teksty znajdą się na stronie internetowej www.splot.info
Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać nagrody:
KATEGORIA JUNIOR – POEZJA
III nagrodę otrzymuje: Joanna Mielczarek pseudonim „Evanlyn” ze Starej Wsi za wiersze: „Magia księżyca”, „Moja historia”, „Szczęscie” Nagroda została przyznana za czystość wypowiedzi poetyckiej i delikatną refleksję egzystencjonalną.
II nagrodę otrzymuje: Martyna Augustyn, pseudonim „Roxi” z Barcic za wiersz: „Tak bardzo…” Nagroda została przyznana za interesującą poetycką artykulację marzeń i zrozumienie roli poezji w życiu.
I nagrodę otrzymuje: Anna Mróz, pseudonim „Skakanka” z Nowego Sącza za wiersze „Wyobraźnia”, „Mój Świat”, „Życie” Nagroda została przyznana za dojrzałe zrozumienie tego czym jest wyobraźnia i jak bardzo jest potrzebna w szarej codzienności.
KATEGORIA JUNIOR – PROZA
Wyróżnienie otrzymuje: Zuzanna Bieryt pseudonim „Szpilka” z Brzyny za opowiadanie „Dom”.
Wyróżnienie otrzymuje: Paulina Krasińska pseudonim „Ciep” z Jasiennej za opowiadanie „Anioł Stróż”.
Wyróżnienie otrzymuje: Olga Naglak pseudonim „Eska”z Korzennej za opowiadanie „Czy ideały istnieją…?”
III nagrodę otrzymuje: Aleksandra Gruca, pseudonim „Alo” z Florynki, za opowiadanie „Rodzinny album”. Nagroda została przyznana za pomysł na opowiedzenie rodzinnej historii osadzonej w kategorii wydarzeń historycznych w kraju i na świecie.
III nagrodę otrzymuje: Paulina Gomółka, pseudonim „Golden Girl” z Kadczy, za opowiadanie „Światełko nadziei”. Nagroda została przyznana za skonstruowanie egzystencjalnej historii i jej bohatera, który ma odwagę przyznać się do własnej niedoskonałości.
II nagrodę otrzymuje: Emilia Groń , pseudonim „Mała Mi” z Nawojowej za opowiadanie „Przyjaciel”. Nagroda została przyznana za umiejętność utrzymania uwagi czytelnika dojrzałą opowieścią o przyjaźni z okresu dojrzewania.
I nagrodę otrzymuje: Anna Paluch, pseudonim „Gala” z Nowego Sącza za opowiadanie „Punkt widzenia” Nagroda została przyznana za sprawność narracyjną i ciekawe wykorzystanie fikcji w dochodzeniu do prawdy sumienia.
KATEGORIA SENIOR – POEZJA
Wyróżnienie otrzymuje: Monika Wilk pseudonim „Euterpe” ze Strzelec Wielkich za wiersze „Ona”, „Warjat” i „Dziewiąte błogosławieństwo”.
III nagrodę otrzymuje: Klaudia Sobczyk pseudonim „Laob” z Nowego Sącza za wiersze „Panie”i „***”(wiersz bez tytułu). Nagroda została przyznana za formę zwartą i krótką i samoświadomość podmiotu lirycznego własnej niedoskonałości a taka postawa jest w życiu nieczęsta.
II nagrodę otrzymuje: Magdalena Kądziołka pseudonim „Koniczyna 11” z Nowego Sącza za wiersz „Kaleka”. Nagroda została przyznana za poetycką walkę ze stereotypami i efektywne zwycięstwo w tym pojedynku.
I nagrodę otrzymuje: Edyta Zięcina pseudonim „Kim@” Z Korzennej za wiersz „Ja i przedmioty”. Nagroda została przyznana za zwartą i czystą formę poetycką i stworzenie z całego utworu wielkiej metafory.
KATEGORIA SENIOR – PROZA
Wyróżnienie otrzymuje: Lucyna Pawlik pseudonim „Szept” z Piaski Drużków za opowiadanie „Bandyta”.
Wyróżnienie otrzymuje: Michał Prorok pseudonim „Milord” z Szymbarku za opowiadanie „Emocja”.
Wyróżnienie otrzymuje: Katarzyna Marczyk pseudonim „Pianola” z Żegiestowa za opowiadanie bez tytułu.
Wyróżnienie otrzymuje: Barbara Dunikowska pseudonim „Kaisa” z Wielogłów za opowiadanie „Nie patrząc wstecz”.
Wyróżnienie otrzymuje: Patrycja Koralik pseudonim „Oliwka” z Łyczanej za opowiadanie „Daj mi żyć”.
III nagrodę otrzymuje: Marcelina Koncewicz pseudonim „Zuzanna Lorenc” z Tęgoborzy za opowiadanie „Jestem”. Nagroda została przyznana przenikliwość psychologiczną, wrażliwość moralną i metafizykę trafnie uchwyconą w języku współczesności.
II nagrodę otrzymuje: Kinga Reszkiewicz pseudonim „Reszka” z Nowego Sącza za opowiadanie „Dzisiejszy świat”. Nagroda została przyznana za zmysł obserwacji w trafny sposób diagnozujący niepokojące zjawiska współczesnego świata.
I nagrodę otrzymuje: Sylwia Kęska pseudonim „Pistacja” z Koszar za opowiadanie „Requiem”. Nagroda została przyznana za oszczędny styl, dobre poprowadzenie napięcia w utworze i ważką tematykę egzystencjalną.
Na tym Jury zakończyło swoje obrady.
Protokołowała: Małgorzata Gucwa-Fiut