XI edycja
- 4 lutego 2020
- Posted by: Andrzej Pruchnik
- Category: Pióro SPLOTu Archiwum
Uwaga! Tytuły utworów są linkami do nagrodzonych prac.
Werdykt Jury dotyczący przyznania nagród w XI Edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży „Pióro Splotu”
Sponsorzy konkursu:
Zespół Szkół Społecznych „Splot”
Małopolskie Towarzystwo Oświatowe z Nowego Sącza
Miasto Nowy Sącz
Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” z Krakowa
Wydawnictwo Literackie z Krakowa
Wydawnictwo Biały Kruk z Krakowa
Patronat medialny:
Dziennik Polski Oddział w Nowym Sączu
Jury obradowało w składzie:
Przewodniczący:
Andrzej Warzecha – poeta, krytyk sztuki, autor licznych tomów wierszy, publicysta Dziennika Polskiego.
Członkowie:
Paweł Szeliga – poeta, prozaik, satyryk, redaktor Dziennika Polskiego w Nowym Sączu.
Dr hab. Wojciech Kudyba – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej W Nowym Sączu, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego W Warszawie, poeta, krytyk literacki.
Bruno Vastmans – autor sztuk teatralnych, książek dla dzieci wydawanych w Belgii, po niderlandzku. Członek Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego.
Grzegorz Rapcia – wykładowca Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Sączu. Członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Literackiego im. C.K. Norwida. Nauczyciela języka polskiego i wiedzy o kulturze. Członek Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego.
Sekretarz:
Małgorzata Gucwa-Fiut – bibliotekarz w Zespole Szkół Społecznych „Splot”. Członek Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego.
Do konkursu wpłynęły 133 prace 114 autorów, w dwóch kategoriach wiekowych: senior i junior. Tekstów seniorów było łącznie 53 (w tym prozy 30, poezji 23). Pięciu seniorów przysłało zarówno prozę jak i poezję. Prac juniorów nadesłano łącznie 80 (w tym prozy 51, poezji 29). Czternastu juniorów przysłało zarówno prozę jak i poezję.
Z powodu dużej ilości prac Jury oceniało je w dwóch etapach.
Pierwszego czytania podjął się zespół w składzie: Grzegorz Rapcia i Małgorzata Gucwa-Fiut. Drugiemu czytaniu przewodniczył Andrzej Warzecha.
Werdykt Jury:
24 maja 2012 r. zebrał się cały zespół i orzekł, że:
- konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem;
- podział na kategorie wiekowe: senior i junior jest uzasadniony ze względu na bardzo różnorodny poziom nadesłanych tekstów;
- w XI edycji konkursu w prozie seniorów i juniorów pojawiły się urozmaicone formy narracji, nawiązania do problemów współczesności;
- w poezji dominowały próby polemiki ze znanymi autorami, odniesienia do sztuki; znalazło się wiele wierszy, które cechuje nietuzinkowa wyobraźnia poetycka;
- juniorzy otrzymują nagrody książkowe i rzeczowe, a seniorzy nagrody pieniężne i książki.
Relacje z konkursu ukażą się w Dzienniku Polskim Nowosądeckim, a wszystkie nagrodzone teksty znajdą się na stronie internetowej www.splot.info
Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać nagrody:
KATEGORIA JUNIOR – POEZJA
Wyróżnienie otrzymuje: Aleksandra Gądek z Barcic (Skinny Love) za wiersz „Papierowe samoloty”.
III nagrodę otrzymuje: Katarzyna Majca z Nowego Sącza (Korba) za wiersz „Cztery pory roku”. Utwór nagrodzono za poetycki pacyfizm.
II nagrodę otrzymuje: Weronika Mędoń z Brzeznej (Tokarz Sylab) za wiersz „***” (Przyjacielu…). Autorka wykazała się umiejętnością realizacji zasady minimum słów – maksimum treści.
I nagrodę otrzymuje: Kamila Maria Kojs z Nowego Sącza (Jarzębina) za utwory: „Nim powiesz mi dobranoc”, „Nowe uwrażliwienie na poezję”, „Rozmowa z Wiśką”. Nagroda została przyznana za dojrzały warsztat młodego poety.
KATEGORIA JUNIOR – PROZA
Wyróżnienie otrzymuje: Klaudia Golonka z Nowego Sącza (Angel) za opowiadanie „Razem, aż po kres…”.
III nagrodę otrzymuje: Julia Obrzut z Podegrodzia (Ephemeris) za opowiadanie „Retrospekcja. Historia prawdziwa”. Nagroda za niestereotypowe ujęcie tematu choroby.
II nagrodę otrzymuje: Lucyna Pawlik z Piasków Dróżków (Lucy) za opowiadanie „Mądrość w locie. Autorka nagrodzona za oryginalne połączenie prawideł świata przyrody i ludzi oraz zaskakującą moralizującą puentę.
I nagrodę otrzymuje: Katarzyna Żywczak z Zubrzyka (Nirwana) za opowiadanie „Najodważniejszy z odważnych”. Nagroda za odwagę zmierzenia się z trudnym i niepopularnym tematem patriotyzmu.
KATEGORIA SENIOR – POEZJA
Wyróżnienie otrzymuje: Anna Wnęk z Łącka (Edana) za wiersze: „(za) spokojnie”, „Wyrzucić?”, „Zmiana”
Wyróżnienie otrzymuje: Aleksander Jasinowski z Nowego Sącza (Allex) za wiersze: „Dwunasta”, „Jah bul on”, „Nie-codzienność”
III nagrodę – nie przyznano
II nagrodę otrzymuje: Natalia Wójcik z Nowego Sącza (Alex Super Tramp) za wiersze: „2012”, „Zmartwychwstanie – 30% gratis”, „20:57”. Nagroda za zanurzenie poezji w tkance życia społecznego.
I nagrodę otrzymuje: Aleksandra Stelmach z Nowego Sącza (Kometa) za wiersz „Lolita”. Nagroda przyznana za dojrzały warsztat poetycki, wstrząsającą puentę oraz ocenę moralności społeczeństwa konsumpcyjnego.
KATEGORIA SENIOR – PROZA
Wyróżnienie otrzymuje: Anita Uryga z Krosnej (Kromka) za opowiadanie „Tabu buta”.
Wyróżnienie otrzymuje: Anna Kuzar ze Słopnic (Lila) za opowiadanie „W cieniu skrzydeł”.
III nagrodę otrzymuje: Waldemar Petryla z Siółkowej (Ergo Amare) za opowiadanie „Ergo Amare: Nie opuszczaj mnie”. Nagroda za futurystyczne spojrzenie na sprawy egzystencjalne.
II nagrodę otrzymuje: Weronika Jacak z Nowego Sącza (Oxygenthief) za opowiadanie „Dwadzieścia dwa lata później”. Nagroda za wrażliwość moralną i sprawną narrację.
I nagrodę otrzymuje: Paulina Uszko z Ubiadu (Lena) za opowiadanie „Wykrzyczane sottovoce”. Nagroda za umiejętnie rozegrane napięcie pomiędzy muzyką i zgiełkiem, banałem i niespodzianką.
Na tym Jury zakończyło swoje obrady.