Polska 2017

wizyta nauczycieli – styczeń 2017

Od 12 do 16 stycznia 2017 r. gościliśmy w „Splocie” reprezentacje koordynatorów i nauczycieli z wszystkich partnerskich szkół z międzynarodowej projektowej sieci na jedenastym z kolei spotkaniu, z cyklu trzynastu spotkań. Zgodnie z polską tradycją goście zostali przywitani przez naszych uczniów chlebem i solą oraz regionalnym poczęstunkiem, a także miłymi upominkami zrobionymi własnoręcznie przez młodzież. Ze względu na prowadzone u nas nauczanie dwujęzyczne obecność zagranicznych gości dała uczniom możliwość wykorzystania w praktyce umiejętności językowych oraz zaprezentowania polskiej tradycyjnej gościnności.

W kwestiach merytorycznych pobyt przedstawicieli zagranicznych szkół przyczynił się do wzmocnienia współpracy w zakresie tworzenia i rozwijania kreatywnych metod pracy z młodzieżą oraz popularyzowania ich wśród nauczycieli. Dotychczasowe wyniki wspólnej pracy opublikowane zostały na specjalnie stworzonej w tym celu platformie internetowej, która oprócz przydatnych narzędzi do stymulowania kreatywności udostępnia także gotowe scenariusze lekcji.

Wyjazdy naszej młodzieży do szkół partnerskich oraz współpraca z rówieśnikami z innych krajów umożliwiają spojrzenie na rzeczywistość z innej perspektywy, uczą szacunku, pozwalają docenić inność, a także odkrywać poczucie dumy z osiągnięć kraju, z którego pochodzą.

W tym roku, na początku marca do „Splotu” przyjadą również do  nas reprezentacje uczniów ze szkół partnerskich wraz z opiekunami. Grupa uczniów z oddziałów dwujęzycznych, pod opieką nauczycieli, już organizuje próby anglojęzycznego spektaklu „Wesołe kumoszki z Windsoru” W. Szekspira, który, między innymi, zostanie zaprezentowany naszym erasmusowym gościom 8 marca w MCK Sokół.

 

wizyta uczniów – marzec 2017

W dniach 5 do 11 marca 2017 w Zespole Szkół Społecznych „Splot” z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Karskiego w Nowym Sączu odbył się europejski projekt “InTime21” będący częścią unijnego programu Erasmus+. Tematem spotkania w Polsce była ksenofobia. Mieliśmy przyjemność gościć uczniów i nauczycieli z sześciu krajów Unii Europejskiej.
6 III

Po tradycyjnym przywitaniu gości chlebem i solą uczestnicy projektu przystąpili do pracy nad jego realizacją. Zostali oni  podzieleni na międzynarodowe grupy. Zadaniem każdej z nich było przeanalizowanie problemu ksenofobii i znalezienie sposobu na jej rozwiązanie. Na wykonanie tych zadań każda z grup miała 4 dni. Po owocnej pracy zagraniczni gości mieli okazję spróbować tradycyjnej kuchni polskiej, a także poznać malownicze zakątki Nowego Sącza poprzez udział w grze miejskiej przygotowanej przez nauczycieli Splotu.

7 III

W tym dniu praca nad projektami nabrała wiatru w żagle. Wszystkie grupy wyjaśniły szczegóły swojej metody na zwalczenie problemu ksenofobii. Uczestnicy musieli wykazać się kreatywnością i umiejętnym wykorzystaniem zasobów i czasu. Projekty były różnorodne, ale i  każdy na swój sposób unikatowy i odkrywczy. Po dniu pełnym ciężkiej pracy, międzynarodowi goście mieli okazję zrelaksować zestresowane szare komórki poprzez udział w formach rozrywki przygotowanych przez ich polskich gospodarzy.

8 III

Ósmy marca „obfitował w sztukę”. Przed południem, zostało wystawione przedstawienie wyreżyserowane przez p. mgr Dorotę Kulig, którą wsparli nauczyciele języka angielskiego. Wystąpili w niej uczniowie  klas dwujęzycznych. Kanwę scenariusza stanowiły „Wesołe Kumoszki z Windsoru” Williama Szekspira. Całość została przedstawiona w języku angielskim. Zachwyceni teatralnym kunsztem  aktorów, z wciąż silnymi emocjami uczestnicy projektu wrócili do pracy. Nadszedł finalny etap jego przygotowywania. Każda z grup pracowała w pocie czoła, aby nadać swemu dziełu ostateczny kształt. W ramach odpoczynku po wyczerpującym i pełnym pracy dniu uczestnicy projektu mogli zrelaksować się  w czasie  zorganizowanego przez szkołę wyjścia na kręgle i do escape room. Dzień rozpoczął się kulturą i kulturą się zakończył. Wspólnie obejrzano edukacyjny i wartościowy film. Podano także w czasie wieczoru filmowego smakołyki przygotowane przez uczniów naszej szkoły i ich rodziców.

9 III

W czwartek w ramach odświeżającej przerwy od pracy uczestnicy projektu udali się na wycieczkę do Krakowa. Grupa odbyła ekscytującą wyprawę po Starym Mieście, gdzie zobaczyć mogła najbardziej uznane zabytki Krakowa. Cudowna architektura
i studencki klimat miasta napełnił ją energią i motywacją do dalszej pracy nad projektami.

10 III

Piątek rano uczestnicy skupili się na nadaniu ostatecznego szlifu swoim projektom.  Następnie każda z grup prezentowała je. Znalazły się tam między innymi: teleturniej o ksenofobii, ankieta przeprowadzona w grupie Sądeczan, wywiady wideo na temat rasizmu i prześladowania. Każdy z projektów był kreatywny i na swój sposób cudowny.

11 III

Nadeszła jednak sobota, czas pożegnania. Goście opuścili Nowy Sącz i udali się w drogę powrotną. Był dużo łez i smutku, ale
i uśmiechów i radości, bo zawiązane tutaj, w „Splocie” międzynarodowe przyjaźnie będą trwały wiecznie.

MM & AP