W ramach kolejnego wyjazdu z europejskiego programu Erasmus+ najpierw nauczyciele, a następnie grupa czworga uczniów: Joanna Damian, Piotr Sowiński, Mateusz Kliś i Paweł Nowak pod opieką pani Uli Kulig wyjechała na spotkanie przedstawicieli 7 krajów europejskich do mroźnego fińskiego Pietarsaari-Jakobstad. Wyjazd miał miejsce w styczniu 2016 r.
Plan zajęć wymiany do Finlandii był zróżnicowany, a przez to ciekawy. Każdego dnia, oprócz zajęć szkolnych związanych z realizacją projektu, było coś zaplanowane na popołudnie tak, aby nam się nie nudziło, np. sauna i kąpiel w lodowatym jeziorze, łyżwy, cross-country skiing, spacer po zamarzniętym Bałtyku, muzeum kultury fińskiej itp. Wszyscy mówili, (w tym, również uczestnicy z innych krajów), że był to duży plus tej wymiany. Finowie naprawdę zorganizowali wszystko na bardzo wysokim poziomie.
Jednak najważniejszym punktem programu był oczywiście sam projekt „Sustainable development”. Przed przyjazdem każdy z krajów musiał przygotować film, w którym prezentował temat problemów ekologicznych w danym państwie. W czasie prac warsztatowych uczniowie na podstawie tych filmów opracowali listę najpoważniejszych problemów ekologicznych Europy, a następnie metodą projektową „problem solving”, w międzynarodowych zespołach zostały opracowane adekwatne programy naprawcze. Każdy z nas obliczał również swój carbon footprint, czyli negatywny wpływ jaki każdy z nas ma na środowisko. Na koniec składaliśmy ecological promises – nasze ekologiczne postanowienia.
Dzięki tej wymianie mogliśmy zobaczyć, jak piękna jest Finlandia, poznać jej niezwykłą kulturę, która, mimo iż sporo różni się od naszej polskiej, to jest bardzo ciekawa. Myślę, że gdyby nie Erasmus to nigdy nie pojechalibyśmy do takiego miejsca jak Pietarsaari bo nie wiedzielibyśmy nawet, że takie miasteczko istnieje. Uważam więc, że takie wymiany, to po pierwsze szansa na nowe znajomości, a oprócz tego, to możliwość poznania nowych miejsc, kultury i tradycji mieszkańców.
Asia Damian
Więcej na naszym Facebooku tutaj