W dniach od 27.11 do 03.12 cztery uczennice naszej szkoły: Marianna Smoleń (IIa), Marcelina Dąbrowska (IIa), Anna Stąporek (IIb) oraz Katarzyna Podłowska (I liceum) przebywały na wymianie uczniowskiej pod patronatem międzynarodowego projektu Erasmus+. Wydarzenie miało miejsce w Wiedniu, opiekunką grupy była Pani Ula Kulig, zaś koordynatorką projektu Pani Emilia Potoniec-Tokarska.
Pierwszego dnia odbyły się zajęcia integracyjne, przede wszystkim team building oraz zwiedzanie najpiękniejszych zakątków Wiednia, a co najważniejsze zawarliśmy nowe znajomości i poznawaliśmy inne kultury!❣
Najlepszym „punktem” była gra miejska, która pozwoliła nam poznać Wiedeń i nieco zbliżyć się do cudownej architektury.
Drugiego dnia pracowaliśmy w grupach i rozmawialiśmy o różnych sytuacjach, w których uczyliśmy innych w swoich językach. Jak się okazało, język polski nie jest aż taki trudny. Po różnych ćwiczeniach w szkole pojechaliśmy zwiedzać UN city (United Nations) czyli siedzibę Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), co było naprawdę bardzo ciekawe! Później pojechaliśmy do zoo, aby zobaczyć zwierzęta nocą, otrzymaliśmy specjalne lornetki, które pozwalały widzieć w ciemności i dzięki nim mogliśmy podziwiać wszystkie okazy. Oba te doświadczenia były przygotowaniem do kolejnych wyzwań projektowych.
Na dobry początek trzeciego dnia uczniowie z Włoch zafundowali nam lekcję tańca makareny, która była połączona z „Mannequin challenge”.
Później pochłonęła nas praca w grupach na temat stereotypów narodowościowych. Po pysznym lunchu i po skończeniu naszych prac Pani Ula Kulig prowadziła zajęcia na temat różnic pomiędzy kulturami. Dzięki różnorodnym ćwiczeniom nauczyliśmy się, jak często wpadamy w pułapkę stereotypowego myślenia, zapominając o tym, co naprawdę ważne. Dowiedzieliśmy się, że tak naprawdę jesteśmy tacy sami. Szczególnie jedno z zadań : „Thinking outside the box” zmusiło nas do szukania nowych perspektyw, nowych spojrzeń na problem.
Kolejny dzień był bardzo interesujący. Na warsztatach w dalszym ciągu prowadzonych przez panią Ulę Kulig i nauczycielkę ze szkoły w Idrii, dyskutowaliśmy nad rozwiązaniami dla różnych społecznych problemów: m.in. dyskryminacji, seksizmu, rasizmu czy klasowości. Zmuszeni zostaliśmy również, żeby spojrzeć w głąb siebie i wyrazić swoje „ja” w postaci krótkiego wiersza, który następnie stał się częścią ogromnego drzewa obrazującego „Europejskiego obywatela”.
Po udanych warsztatach udaliśmy się na „Dialogue in the dark”: „Było to coś niezwykłego, każdy z nas poczuł się, jak zmęczony przeciwieństwami losu, niewidomy człowiek. Początkowo wszystkich nas to bawiło, ale potem nie potrafiliśmy tego zrozumieć. Byliśmy w szoku! Ogarnięci nieustanną ciemnością „byliśmy” w górach, na statku i w centrum handlowym. Trzymaliśmy się ściany i cały czas powtarzaliśmy „Who is this?!” Była to przygoda życia, którą będziemy wspominać przez wiele lat, ale również kolejny element, który udowodnił nam, jak ważna jest perspektywa i jak punkt widzenia lub jak w tym wypadku niemożność zobaczenia zmienia nasze postrzeganie i sposób myślenia. Ostatniego dnia (02.12) odbyły się warsztaty, w których nieco porównywaliśmy kobiety i mężczyzn, prezentowaliśmy flash mob: https://m.youtube.com/watch?v=hdcTmpvDO0I
Cały tydzień zakończyliśmy na kręgielni, a po udanych rozgrywkach nastał czas pożegnania (chyba nikt tego nie lubi…) wylewaliśmy łzy i wymienialiśmy miłe słowa, które były najlepszym dowodem na to, że różnice kulturowe i stereotypy tak łatwo pokonać. Mamy nadzieję, że jeszcze raz spotkamy się w takim gronie. Nieważne, czy w Wiedniu, Barcelonie, czy też w naszym Nowym Sączu.
Pamiętajcie, nadzieja umiera ostatnia!
DZIĘKUJEMY ZA TEN WYJĄTKOWY TYDZIEŃ! ❣
MS
Więcej zdjęć tutaj