W dniach 20-26.10.2019 w naszej szkole gościli uczniowie i nauczyciele z 5 europejskich krajów: Finlandii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Chorwacji w ramach projektu Erasmus + From ME to WE – Networks for Empowering Teachers and Students (NETS).
Międzynarodowa grupa połączyła siły by po raz kolejny zmierzyć się z trudnymi tematami związanymi z edukacją. Po ożywionej dyskusji z Grupą dyrektorów nad szkolną rzeczywistością, która miała miejsce w kwietniu 2019, przyszedł czas na pomysły związane z zawodem nauczyciela. Jednym z tzw. Pre-tasks było rozważenie idei „Idealnego Nauczyciela” w swoich szkołach. Uczniowie przygotowali plakaty, które reprezentowałyby ten temat z ich punktu widzenia. Wybrane formy były różne, ale przedstawione na nich pomysły były dość podobne. Wśród wymienianych najczęściej cech znalazły się uprzejmość, gotowość do pracy, sprawiedliwość, kreatywność, innowacyjność, z pasją. Jednak po przedstawieniu plakatów i ożywionej dyskusji uczniowie doszli do wniosku, że doskonały nauczyciel nie istnieje. Nie dlatego, że nie ma dobrych nauczycieli, ale dlatego, że wszystko zależy od naszego punktu widzenia, dlatego każdy z nas będzie uważał inny zestaw cech za doskonały. Kolejnym krokiem było przygotowanie wywiadów z wybranymi przez uczniów pedagogami. Ideą filmów było usłyszenie głosu prawdziwych nauczycieli i ich powodów, dla których zostali nauczycielami. Dało nam to możliwość wysłuchania ich historii, problemów, które napotykają na co dzień, a także tego, co według nich jest najbardziej satysfakcjonujące w swojej dziedzinie. Co zaskakujące, mimo że rozmówcy pochodzili z krajów z całej Europy, ich wywiady brzmiały dość podobnie. To daje kolejny powód do kontynuowania projektów wspierających aspekty edukacyjne. W ramach pracy nad projektem uczniowie pracowali różnymi metodami i poznawali pracę nauczycieli od podszewki:
-mogli wczuć się w trudne sytuacje, z którymi nauczyciele zmierzają się każdego dnia (role-playing workshop- A.Różycka-Jarmolińska i E. Potoniec- Tokarska),
-przedyskutować aspekty pracy swoich wychowawców (Socratic Seminar- M. Balas),
-poznać sposób przygotowywania do zawodu przyszłych pokoleń nauczycieli (Agnieszka Kania- warsztaty na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie),
-zapoznać się ze ścieżką zawodową nauczycieli w czasie rozmowy z przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu (p. Małgorzata Belska oraz p. Stanisław Szudek) oraz Przedstawicielem Miasta Nowy Sącz (Zastępca Prezydenta Miasta Artur Bochenek)
-przedyskutować zmiany, które są potrzebne w szkolnictwie (rotacyjna burza mózgów- B. Budzik)
-poznać nową metodę tworzenia filmów (stop-motion videos- Lars Gulden)
-ale przede wszystkim mieli okazję świetnie się poznać (zwiedzanie szkoły- A.Rapcia; Scavenger hunt- A.Kita; Bowling- J. Wójtowicz, Escape room- U.Kulig, ice-breaking- A. Kądziołka, J. Macfarlane; zwiedzanie Krakowa- K.Bębenek, J.Łukasiński; oraz Nowego Sącz- Ł. Połomski; i okolic- D.Kulig, B.Załubska, W.Fatuła)
W ramach podziękowania za cudowny, chociaż pracowity tydzień, kilka słów podziękowania od naszych gości:
- I felt great and loved. everybody was really nice to me and I feel like I couldn’t have been in a better place!
- I’m so happy that I was able to take part in this event
- It was great experience to collaborate with people from so many countries.
- This exchange was the best one I’ve been. I wish I could turn back the time and do it again!
- My host family was very nice and friendly. I felt welcome and they took good care of me
- it was absolutely great and I really want to go back. but that’s sadly not that easy
Wszystkim zaangażowanym w projekt serdecznie dziękujemy za pomoc.
U.K.