Projekt From ME to WE – NETS (2017-2020)

Our school, Zespół Szkół Społecznych “Splot” z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Karskiego w Nowym Sączu, is happy to annoounce that for the secondo time we are going to attend the Erasmus+ programme, titled From ME to WE – Networks for Empowering Teachers and Students (NETS). It is a 3-years project based on the cooperation among 6 European countries: Croatia, Finland, Spain, Germany, Poland and Italy.

The main aim of the project is the development of various skills valued on the labour market for both students and teachers ( by empowering teachers we give them strength and tools to empower students). Thanks to the financial support of European Union we, all the participants, can benefit from it.

The general goal is to support and increase both students and teachers:

  • self-confidence · digital citizenship: introduce the modern/digital tools into teaching/learning process
  • competence in foreign languages
  • communication skills (soft skills)
  • intercultural learning
  • EU-values
  • solidarity: creating networks
  • positive emotions in learning and at school – nice atmosphere
  • motivation in daily “work”
  • social inclusion

Every partner in this project is different but thanks to the differences we can learn from each other a lot.

 

Zespół Szkół Społecznych “Splot” z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Karskiego w Nowym Sączu po raz drugi będzie uczestniczył w programie Erasmus+ (program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020). Najnowszy projekt nosi tytuł From ME to WE – Networks for Empowering Teachers and Students (NETS) i obejmuje lata 2017-2020 w ramach Akcji 2 – Partnerstwa Strategiczne – Współpraca szkół. W projekcie biorą udział przedstawiciele szkół z 6 europejskich krajów: Chorwacji, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Polski i Włoch.

Priorytetowym celem tego projektu będzie rozwijanie umiejętności zawodowych wśród uczniów ale również wśród nauczycieli, co dla obu grup będzie zwiększeniem możliwości na rynku pracy. Zadaniem projektu jest wsparcie nauczycieli aby ci z kolei mogli wzmocnić uczniów.

Istnieje wyraźny związek pomiędzy niskim poczuciem własnej wartości a zachowaniami negatywnymi wśród młodzieży, takimi jak zastraszanie, zaburzenia odżywiania lub spożywania alkoholu ale również może prowadzić do marginalizacji czy radykalizacji. Ten projekt ma pomóc w zapobieganiu takim rodzajom działań. Chcemy pokazać, że stabilność emocjonalna zwiększy motywację nauczycieli i uczniów, aby stawić czoła trudnym zadaniom w szkole i nie tylko, po to by mieli odwagę podejmować kolejne próby i nie bali się porażek, aby mieli odwagę prosić o pomoc i samym nie wahać się jej udzielić. Aby tego dokonać przejdziemy od oddziaływania na poziomie indywidualnym, do pełnego znaczenia solidarności na coraz wyższych szczeblach, takich jak szkoła, rynek pracy, poziom krajowy, a wreszcie Unia Europejska.

Każdy z partnerów w tym projekcie jest inny chociażby ze względu na różnice kulturowe ale dzięki temu możemy się od siebie wzajemnie wiele nauczyć. Różnorodne metody nauczania dają nam silną podstawę dla naszego projektu i przyniosą korzyść każdemu z partnerowi, który będzie także mógł rozpowszechniać zdobyte informacje doświadczenia. Ponadto, ponieważ język angielski nie jest językiem ojczystym żadnego z partnerów, projekt ten jest niepowtarzalną okazją do praktycznego ćwiczenia języka angielskiego, jako naszego wspólnego języka w Europie.