Strona Główna Mapa Strony
Wersje językowepl
  1. Wersja językowa ENEN
Historia
Aktualnie jesteś tutaj: Strona Główna O szkole Historia
A A A
Historia

Szkoła powstała w 1989 roku jako jedna z pierwszych szkół społecznych w Polsce. Pierwszą siedzibą szkoły było dwupokojowe mieszkanie. Obecnie szkoła mieści się w obszernym budynku, który jest własnością Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego (organ prowadzący szkołę).

Założycielką i dyrektorem szkoły w latach1989 -1999 roku była dr Alicja Derkowska stypendystka ASHOKI i USAID - długoletni pracownik naukowy Wydziału Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego. W tym czasie SPLOT zaistniał w świadomości społeczności lokalnej jako szkoła przygotowująca młodych otwartych, przedsiębiorczych i odpowiedzialnych obywateli. W tym czasie szkoła należała do najbardziej innowacyjnych i postępowych szkół w Polsce. W 1994 roku Splot zajął IV miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Konstytucję Szkoły, organizowanym przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Swój początek w tym czasie miały takie inicjatywy jak "Ekipa św. Mikołaja", program wolontariatu i tzw. "Moje 5 minut".

Zmiana na stanowisku dyrektora zgodnie z konstytucją szkoły nastąpiła w 1999 roku. Kolejnym dyrektorem szkoły w latach 1999 - 2009 była mgr Beata Budzik, stypendystka USAID, ukończyła w 1996 roku studia podyplomowe z zakresu zarządzania edukacją i tworzenia polityki oświatowej na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, USA w ramach programu East Central European Scholarship Program. Największym osiągnięciem szkoły w tym czasie było zajęcie w 2002 roku 6 miejsca w rankingu szkół średnich w Małopolsce przygotowanym przez Gazetę Wyborczą. W tym czasie zainicjowane były zawody o "Puchar Splotu" i konkurs literacki "Pióro Splotu", które zaistniały w świadomości mieszkańców Nowego Sącza. Swój początek w tym czasie miała współpraca z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. Tischnera w Krakowie.

Od 2009 roku dyrektorem szkoły jest mgr Beata Załubska, a wicedyrektorem mgr Anna Rapcia. W tym czasie szkoła obchodziła 25-lecie swojego istnienia i z tej okazji nadano jej imię Jana Karskiego. "Splot" stał się liderem w Nowym Sączu stając na czele szkół z najwyższym wynikiem EWD (Edukacyjna Wartość Dodana). W roku 2015 w gimnazjum "Splot" powstały oddziały dwujęzyczne, a rok później, także w liceum. W roku 2017 utworzono Montessori Społeczną Szkołę Podstawową "Splot" z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Obecnie w szkole uczy się 175 uczniów, w tym uczniowie uczący się za granicą we współpracy z Polskimi Szkołami Internetowymi Libratus. Libratus to innowacyjny projekt edukacyjny, który oferuje bezpłatną polską edukację dla dzieci Polaków przebywających za granicami kraju.  W "Splocie" pracuje 33 wysokowykwalifikowanych nauczycieli z pasją, bardzo zaangażowanych we wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży. Szkoła posiada laboratorium komputerowe z 24 stanowiskami oraz bogatą w wydawnictwa obcojęzyczne bibliotekę. Efektem wspólnej pracy jest wysoki poziom nauczania w gimnazjum i liceum oraz wysoki odsetek zadowolonych z edukacji absolwentów studiujących na uczelniach wyższych w kraju i zagranicą.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Najnowsze wydarzenia, ogłoszenia i komunikaty dostępne odrazu na emailu. Zapisz się już dziś!

"SPLOT" NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ

Społeczne Liceum Ogólnokształcące SPLOT im. Jana Karskiego w Nowym Sączu zajęło pierwsze miejsce wśród nowosądeckich liceów, a Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot" pierwsze miejsce wśród gimnazów.

Tak wynika z rankingu "Dziennika Polskiego" dla liceów z dn. 28.03.2015 r. i dla gimnazjów z dn. 14.04.2015 r. przeprowadzonego w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury.

EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.
» Czytaj więcej o liceum
» Czytaj więcej o gimnazjum
Kontakt z Nami

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 5 dni w tygodniu, zapraszamy do kontaktu

+48 (18) 443 43 39
splot_nowysacz@op.pl
ul. Limanowskiego 7,
33-300 Nowy Sącz
+48 (18) 443 43 39
PKO BP SA Oddział 1 Nowy Sącz
Nr: 80 1020 3453 0000 8802 0059 5975
Zespół Szkół Społecznych "SPLOT". Wszystkie prawa zastrzeżone