Strona Główna Mapa Strony
Wersje językowepl
  1. Wersja językowa ENEN
Ogólnopolski Zlot Szkół im. Jana Karskiego 2016
A A A
Ogólnopolski Zlot Szkół im. Jana Karskiego 2016

Źródło: Nasza Telewizja Sądecka

 

W dniach od 18. do 22. października 2016 r. Małopolskie Towarzystwo Oświatowe wraz z Zespołem Szkół Społecznych „Splot” z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jan Karskiego w Nowym Sączu w ramach projektu pt. „Zdążyć przed …” zorganizowało I Ogólnopolski Zlot Szkół im. Jana Karskiego – kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego oraz świadka Holokaustu. Inicjatywie przyświecało motto: „My school - Mr Karski - my Hero, czyli spotkań naszych dopiero początek…”. W Zlocie, oprócz społeczności „Splotu”, udział wzięły delegacje ze wszystkich polskich szkół, którym patronuje ta szlachetna postać, a także delegacja uczniów i nauczycieli ze szkoły Hakfar-Hayarok z Izraela, którego Jan Karski był honorowym obywatelem.

 

Oficjalne otwarcie Zlotu nastąpiło 19. października br. o godz. 10:00 podczas uroczystej Gali w nowosądeckim Ratuszu. Pani Ewa Junczyk-Ziomecka, Prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego skierowała przesłanie do młodzieży, podkreślając, że postać Jana Karskiego dzięki jego „determinacji, odwadze, empatii i reagowaniu na ludzką krzywdę może być wzorem na dzisiaj”. Pani Prezes przypomniała także, “że dziedzictwo Jana Karskiego to wymagające wyzwanie, nakazujące zastąpienie egoizmu – empatią, strachu – odwagą, łatwiejszej drogi – drogą bardzo wyboistą”. 

 

Specjalnie z okazji Ogólnopolskiego Zlotu Szkół im. Jana Karskiego, o godz. 19:00 Fundacja Nomina Rosae – Ogród Kultury Dawnej, wystawiła spektakl pt. „Opowieść Jana” traktujący o losach bohaterskiego Jana Karskiego i jego misji. 

 

W czwartek 20. października uczniowie „Splotu” wraz z nauczycielami i przewodnikami, zabrali swoich rówieśników z partnerskich Szkół na Rajd im. Jana Karskiego. Przy obelisku upamiętniającym kurierów w Kosarzyskach złożono hołd patronowi - Janowi Karskiemu. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na wspólne biesiadowanie przy ognisku.

W piątek 21. października, po raz drugi w historii „Splotu”, młodzi ludzie mieli okazję poznać i porozmawiać z Żywymi Książkami w ramach inicjatywy MTO “Żywa Biblioteka”. Podczas bezpośrednich spotkań twarzą w twarz, można było zadać najbardziej intrygujące pytania Żywym Książkom, którymi w tym roku byli: Charles Merrill „Sierpień 1939 w Polsce”, Państwo Kazimiera i Józef Jarosz „Piwnica pełna nadziei”, Anna Grygiel-Huryn „Dziewczynka z czarno-białego kadru”, Ewa Andrzejewska „O Jakubie Müller i o książce „Obok inny czas””, Michał Jasieński „Splatając tęczę, czyli dlaczego mieć elastyczną głowę” i Dominik Koziarski „Jak nie tracić ciekawości świata mimo upływu czasu”.

W najbliższym czasie planowane jest przygotowanie video-książki, zawierającej wywiady ze Sprawiedliwymi, którzy ocalili życie Żydom w czasie II Wojny Światowej i z ocalałymi z Holokaustu.

Zakończenie Zlotu odbyło się w Kątach koło Iwkowej, gdzie przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Kątów zabrali uczestników Zlotu do dworku Państwa Sławików na spotkanie z Panią Urszulą Bieńkowską-Sławik - żoną uczestnika wydarzeń z 1940 roku - ppłk. Stanisława Lucjana Sławika, który jako członek Ruchu Oporu, brał udział w akcji odbicia Jana Karskiego z rąk nowosądeckiego gestapo i przez ponad pół roku ukrywał go w swoim domu.

Zlotowi Szkół im. Jana Karskiego towarzyszyła fantastyczna atmosfera. Wszyscy uczestnicy, którym przyświeca idea integrowania się wokół wartości, jakimi kierował się w życiu ich Patron oraz ich krzewienia, mają nadzieję na kolejny Zlot w przyszłym roku. Może… tym razem w… Łodzi?

Trzymamy kciuki!

 


Projekt jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej
i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu
„Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016"

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Najnowsze wydarzenia, ogłoszenia i komunikaty dostępne odrazu na emailu. Zapisz się już dziś!

"SPLOT" NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ

Społeczne Liceum Ogólnokształcące SPLOT im. Jana Karskiego w Nowym Sączu zajęło pierwsze miejsce wśród nowosądeckich liceów, a Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot" pierwsze miejsce wśród gimnazów.

Tak wynika z rankingu "Dziennika Polskiego" dla liceów z dn. 28.03.2015 r. i dla gimnazjów z dn. 14.04.2015 r. przeprowadzonego w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury.

EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.
» Czytaj więcej o liceum
» Czytaj więcej o gimnazjum
Z życia szkoły
02 kwiecień 2019
Ostatnie wolne miejsca!
17 marzec 2019
Selfie z książką
Kontakt z Nami

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 5 dni w tygodniu, zapraszamy do kontaktu

+48 (18) 443 43 39
splot_nowysacz@op.pl
ul. Limanowskiego 7,
33-300 Nowy Sącz
+48 (18) 443 43 39
PKO BP SA Oddział 1 Nowy Sącz
Nr: 80 1020 3453 0000 8802 0059 5975
Zespół Szkół Społecznych "SPLOT". Wszystkie prawa zastrzeżone