Strona Główna Mapa Strony
Wersje językowepl
  1. Wersja językowa ENEN
Aktualności
A A A
Erasmus+ Barcelona 2017
[2017-12-15] Erasmus+ Barcelona 2017

13 listopada 2017 r. dwie uczennice: Marcelina Dąbrowska i Wiktoria Zając oraz dwie nauczycielki P.Urszula Kulig i P.Anna Rapcia wyruszyły w podróż do Barcelony w ramach projektu unijnego Erasmus+ " FROM ME TO WE - Networks for Empowering Teachers and Students”, w którego skład wchodzi 6 europejskich krajów: Chorwacja, Finlandia, Hiszpania, Niemcy, Polska i Włochy.

O 6:00 wystartowałyśmy z lotniska w Krakowie, a już po godzinie wylądowałyśmy w Monachium. Następnie po 40 minutowym "pobycie" w Monachium wyleciałyśmy do Barcelony. Polska grupa została odebrana z lotniska przez przesympatycznego hiszpańskiego nauczyciela Pabla. Kolejnego dnia spotkaliśmy się wszyscy w szkole, gdzie poznałyśmy innych uczestników Erasmusa. Jednak najważniejszym punktem tego dnia były prezentacje wyników ankiet, które zostały przeprowadzone między innymi w naszej szkole. Badania dotyczyły „szkolnej satysfakcji” uczniów, a także jakie wartości uczniowie cenią najbardziej: uczciwość, humor. Z dumą mogłyśmy także zaprezentować naszą szkołę. Mówiłyśmy czym się wyróżnia i co sprawia, że w naszej opinii jest tak niezwykła. Po zajęciach w szkole zwiedziłyśmy centrum Barcelony. Zobaczyłyśmy między innymi dzieło słynnego projektanta Antoni’ego Gaudi’ego- Casa Batlo! W środę na szkolnych zajęciach analizowaliśmy wyniki ankiet z wszystkich szkół. Okazało się, że większość osób myśli podobnie. Później zastanawialiśmy się nad ulepszeniem klas lekcyjnych i nad czynnikami, które sprawiają, że możemy poczuć się lepiej, na przykład: jak ważny jest kolor ścian, oświetlenie czy dźwięk. Po zajęciach w szkole zabrano nas do szkoły Migra Studium, która ma na celu ochronę migrantów i ich dzieci. Założeniem szkoły jest budowanie większej świadomości o różnicach kulturowych. Ostatniego dnia oglądaliśmy film pt. "Billy Elliot" i omawialiśmy najważniejsze wartości jakie się w nim pojawiły, rozwijaliśmy również tzw. "soft skills". Na kolorowych karteczkach podsumowaliśmy, co nam się podobało, a co chcielibyśmy zmienić. Otrzymaliśmy również certyfikaty. Lecz to nie był jeszcze koniec! Udaliśmy się do centrum Barcelony, aby zobaczyć, najbardziej rozpoznawalny obiekt w mieście - Sagradę Familię, której autorem również jest Antoni Gaudi. Architektura obiektu zapiera dech w piersiach, mimo że kościół nie jest jeszcze ukończony.

W czasie całego wyjazdu koordynatorzy wraz z nauczycielami pracowali nad przygotowaniem kolejnych spotkań projektowych: Finlandia w styczniu 2018 oraz Włochy w kwietniu 2018.

Projekt niestety dobiegł końca i w piątek wyruszyłyśmy w podróż powrotną. Pierwszy lot odbyłyśmy z Barcelony do Zurichu. W Zurichu musiałyśmy się bardzo spieszyć, bo samolot do Krakowa odlatywał już za 10 minut! Na szczęście udało się nam zdążyć i po około 1,5 h lotu byłyśmy już w Krakowie. Następnie samochodem ruszyłyśmy do Nowego Sącza, gdzie dotarłyśmy około godziny 22:00.

W naszej opinii takie międzynarodowe projekty jak Erasmus+ to niezwykła przygoda i szansa na rozwinięcie wielu umiejętności np. praca w grupie, innowacyjność w działaniu czy wiele innych. Dzięki takim wyjazdom można poznać wielu fantastycznych ludzi z różnych krajów. Można poznać ich kulturę, tradycję, religię, a przez to możemy lepiej zrozumieć świat. I oczywiście jest to także świetna okazja do praktycznego ćwiczenia j. angielskiego.

M.Dąbrowska/ W.Zając

#eplusme2we

 


 
Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Najnowsze wydarzenia, ogłoszenia i komunikaty dostępne odrazu na emailu. Zapisz się już dziś!

"SPLOT" NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ

Społeczne Liceum Ogólnokształcące SPLOT im. Jana Karskiego w Nowym Sączu zajęło pierwsze miejsce wśród nowosądeckich liceów, a Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot" pierwsze miejsce wśród gimnazów.

Tak wynika z rankingu "Dziennika Polskiego" dla liceów z dn. 28.03.2015 r. i dla gimnazjów z dn. 14.04.2015 r. przeprowadzonego w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury.

EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.
» Czytaj więcej o liceum
» Czytaj więcej o gimnazjum
Z życia szkoły
06 wrzesień 2019
Zebranie z Rodzicami
29 sierpień 2019
Zaproszenie na jubileusz
02 lipiec 2019
Wymiana z Izraelem
Kontakt z Nami

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 5 dni w tygodniu, zapraszamy do kontaktu

+48 (18) 443 43 39
splot_nowysacz@op.pl
ul. Limanowskiego 7,
33-300 Nowy Sącz
+48 (18) 443 43 39
PKO BP SA Oddział 1 Nowy Sącz
Nr: 80 1020 3453 0000 8802 0059 5975
Zespół Szkół Społecznych "SPLOT". Wszystkie prawa zastrzeżone