Strona Główna Mapa Strony
Wersje językowepl
  1. Wersja językowa ENEN
Aktualności
A A A
Nowosądeckie Ławeczki Pamięci - projekt Gabrysi i Kuby
[2017-04-11] Nowosądeckie Ławeczki Pamięci - projekt Gabrysi i Kuby

Nowosądeckie Ławeczki Pamięci – projekt Gabrysi i Kuby na Sejm Dzieci i Młodzieży 2017

Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja propagująca od 1994 r. parlamentaryzm wśród młodzieży, aktualnie gimnazjalnej i szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca w Dzień Dziecka.

W skład Sejmu Dzieci i Młodzieży wchodzi, tak jak do Sejmu RP 460 posłów. Każde z 16 województw otrzymuje proporcjonalną liczbę mandatów do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach średnich w danym województwie.

Jesteśmy jednym z zespołów ubiegających się o „fotel poselski” - mówią Gabriela Walczak i Jakub Belski uczniowie ZSS Splot w Nowym Sączu. Tegoroczna sesja odbędzie się pod hasłem „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Gabrysia i Kuba podkreślają, że w związku z tematem tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży ich projekt ukierunkowany został na odnalezienie w historii Nowego Sącza ludzi wyjątkowych, lokalnych bohaterów, ludzi, którzy poświęcili się dla miasta i jego mieszkańcom. Do takich działań nakłoniły ich wyniki ankiety, którą zaproponowali na swoich kontach, na platformach społecznościowych. Odpowiedzi tych, którzy wzięli udział w ankiecie wskazały na niski poziom znajomości ludzi lokalnie zasłużonych.

Kandydaci na tegoroczny Sejm Dzieci i Młodzieży zdradzają dalszą drogę rozwoju ich projektu. Kilka lat temu słyszałem o Sejmie Dzieci i Młodzieży – opowiada Jakub – ale wówczas nie mogłem jeszcze kandydować, bo miałem za mało lat. W tym roku postanowiłem spróbować swoich sił. Zaproponowałem Gabrysi ( koleżance)przyłączenie się do projektu. Porozmawialiśmy z naszą nauczycielką historii i WOS-u Panią Beatą Budzik. Wyraziła aprobatę dla naszego pomysłu. Od tamtej pory rozpoczęły się spotkania z kolejnymi osobami, które wspierały nas w różnoraki sposób. Rozmawialiśmy z Panem Sławomirem Sikorą, pracownikiem Kancelarii Urzędu Miasta. Pan Sikora wskazał pierwsze osoby, które według niego powinniśmy wziąć pod uwagę w naszym projekcie. Dzięki uprzejmości pracownika Wydziału Sportu, Pana Marcina Karcza w nasze ręce trafiła książka „101 Sądeczan” autorstwa Jerzego Leśniaka. Od tamtej pory rozpoczęła się prawdziwa przygoda. Czytając „101 Sądeczan” pojawiały się kolejne osoby, które stawały się nam bliskie. Zapoznaliśmy się z ich biografiami. – opowiada Jakub – Ciężko było wybrać ważniejszych i mniej ważnych dla projektu. Wszyscy byli dla nas lokalnymi bohaterami – dodaje Gabrysia. Ostatecznie przy wsparciu Pani Budzik wybraliśmy 16 nazwisk: Jakub Müller, Roman Sichrawa, Weronika Danielewska, Feliks Rapf, Józef Kustroń, Maria Ritter, Józef Bieniek, Jerzy Iszkowski, Danuta Szaflarska, Jan Słowikowski, Jan Karski, Henryk Dobrzański, Bolesław Barbacki, Józef Gucwa, Eugeniusz Pawłowski, Jadwiga Czerniejewska – Wolska.

Ciekawi byliśmy co o naszym projekcie myślą obecni Posłowie. – opowiada Gabrysia - Umówiliśmy się na spotkanie z Panem Posłem Piotrem Naimskim. Pan Poseł przyznał, że projekt jest wart uwagi i liczy na jego kontynuację w przyszłości. Podkreślił, że jest zadowolony z tego, iż młodzi włączają się w życie publiczne.

Zastanawialiśmy się długo nad tym, w jaki sposób przybliżyć innym, odnalezionych przez nas bohaterów. Wskazane przez nas osoby postanowiliśmy upamiętnić za pomocą tzw. ławeczek pamięci. Dzięki przychylności Urzędu Miasta Nowego Sącza oraz owocnej współpracy z Panią Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Dorotą Goławską, w naszym mieście powstanie autorski Szlak Nowosądeckich Ławeczek Pamięci, którego twórcami i projektantami są właśnie Gabrysia i Kuba. Nowosądeckie Ławeczki Pamięci będzie można znaleźć na terenie miasta począwszy od bulwaru Zofii i Zbigniewa Rysiów, poprzez park im. Ireny Styczyńskiej, Rynek i ul. Jagiellońską. Szlak kończy się na Plantach. Szukanie tych ławeczek to będzie idealny pomysł na spacer – mówi Jakub Belski – Na tabliczkach, które zostaną przymocowane do ławek, oprócz imienia i nazwiska lokalnego bohatera oraz krótkiej informacji o nim będą też umieszczone złote myśli, które być może skłonią niektórych spacerowiczów do chwili refleksji. Ławeczki z tabliczką poświęconą lokalnemu bohaterowi pojawią się na terenie Nowego Sącza w drugiej połowie kwietnia. Autorzy projektu już dziś zapowiadają, że dołożą wszelkich starań, aby projekt rozwijał się systematycznie w kolejnych latach. Ostatecznie o tym czy Gabrysia Walczak i Kuba Belski dostaną się do Sejmu zdecyduje IPN oraz Wszechnica Sejmowa. Autorzy Nowosądeckich Ławeczek Pamięci pragną serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierali ich i dopingowali do ukończenia projektu. Na szczególne podziękowania zasługują sponsorzy, którzy postanowili wesprzeć projekt Gabrysi i Kuby. Sami autorzy też postanowili zaglądnąć do swoich „skarbonek”, by w ten sposób wspomóc pielęgnowanie pamięci o ludziach wielkich dla historii miasta i kraju.


 
Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Najnowsze wydarzenia, ogłoszenia i komunikaty dostępne odrazu na emailu. Zapisz się już dziś!

"SPLOT" NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ

Społeczne Liceum Ogólnokształcące SPLOT im. Jana Karskiego w Nowym Sączu zajęło pierwsze miejsce wśród nowosądeckich liceów, a Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot" pierwsze miejsce wśród gimnazów.

Tak wynika z rankingu "Dziennika Polskiego" dla liceów z dn. 28.03.2015 r. i dla gimnazjów z dn. 14.04.2015 r. przeprowadzonego w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury.

EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.
» Czytaj więcej o liceum
» Czytaj więcej o gimnazjum
Kontakt z Nami

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 5 dni w tygodniu, zapraszamy do kontaktu

+48 (18) 443 43 39
splot_nowysacz@op.pl
ul. Limanowskiego 7,
33-300 Nowy Sącz
+48 (18) 443 43 39
PKO BP SA Oddział 1 Nowy Sącz
Nr: 80 1020 3453 0000 8802 0059 5975
Zespół Szkół Społecznych "SPLOT". Wszystkie prawa zastrzeżone