MTO dla Ukrainy
- 12 kwietnia 2023
- Posted by: Andrzej Pruchnik
- Category: Aktualności
MTO dla Ukrainy
Od ponad roku organ prowadzący szkołę czyli Małopolskie Towarzystwo Oświatowe (MTO) realizuje różnorakie projekty na rzecz kobiet i dzieci – uchodźców z Ukrainy. Prowadzi naukę języków, świetlicę dla dzieci, zajęcia terapeutyczne dla kobiet i wiele innych. Zajęcia prowadzone są popołudniami w godzinach 16:00 – 20:00. Wszystkie działania są finansowane z darowizn, dotacji i grantów, które MTO otrzymało od Caritasu Diecezji Poznańskiej, Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, Programu RITA 2022, Kulczyk Foundation oraz indywidualnych sponsorów z USA, Australii, Kanady i Holandii. Wielu nauczycieli Splotu, w swoim wolnym czasie zaangażowanych jest w prace MTO. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami prowadzonych projektów.
„SPLOT z Ukrainą – nie sprint, lecz maraton”.
Projekt sponsorowany przez Caritas Diecezji Poznańskiej, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), Kulczyk Foundation oraz indywidualnych darczyńców z USA, Kanady, Australii i Holandii. Fundacja Edukacja dla Demokracji (FED) przekazała bezpłatnie 30 książeczek dla dzieci po ukraińsku do wykorzystania w naszym Klubie.
Nowosądeckie firmy „Koral” i Miś” przekazują ogromne ilości lodów dla dzieci podczas letnich półkolonii.
Celem tego projektu jest:
Integracja przybyłych do Nowego Sącza i okolic dzieci ukraińskich uchodźców z polskimi rówieśnikami poprzez wspólne, rekreacyjno-edukacyjne zajęcia świetlicowe; kontynuację szkolnej nauki tak tragicznie przerwanej przez wojnę oraz letnie półkolonie i letnią szkołę dla młodych dziennikarzy..
Wyprowadzenie ich i ich matek z traumy wojennej i sprawienie, że poczują się u nas tak bezpiecznie i swobodnie, jak to tylko możliwe, poprzez organizowanie nauki polskiego jako języka obcego, naukę angielskiego oraz udział w Klubie Ukraińskich Mam połączonym ze żłobkiem dla ich dzieci podczas pobytu w Klubie, a także poprzez zatrudnianie w tym projekcie tylu ukraińskich kobiet, ile tylko możliwe.
Nawiązanie współpracy z podobną do Splotu szkołą w Ivano-Frankowsku.
Uważamy, że mieszkańcy Nowego Sącza również skorzystają na udziale w tym projekcie. Chętni nauczą się porozumiewać po ukraińsku, będą mieli szansę bliżej poznać ludzi, którzy do nas przybyli, a dzieci zdobędą nowych przyjaciół – być może na całe życie.
Od początku wojny widzimy bardzo dużą potrzebę zaangażowania się w pomoc dla uchodźców , początkowo była ona spontaniczna, szybka, ale wszyscy sobie zdajemy sprawę, że potrzebna jest też pomoc długofalowa. Nasz projekt pomaga przejść z etapu pomocy humanitarnej do pomocy adaptacyjnej, wolniejszej, wymagającej cierpliwości, czasami trudniejszej.
Opis działań projektowych:
- Klub dla dzieci ukraińskich uchodźców, prowadzony przez trzy nauczycielki Ukrainki. Zajęcia plastyczne, muzyczne (tańce i śpiewy), sportowe (gry i zabawy na świeżym powietrzu, itp.), edukacyjne (czytanie, pisanie i liczenie po ukraińsku, gry edukacyjne, wspólne gotowanie, wycieczki itp.) Wydaje nam się ważne, by dzieci te miały kontakt z językiem ukraińskim (niektóre mówią tylko po rosyjsku) oraz z tradycjami i kulturą Ukrainy. Kiedyś wrócą przecież do domu.
- Nauka języka polskiego dla Ukraińców – niezwykle potrzebna by goście mogli swobodnie porozumiewać się z polskimi gospodarzami i łatwiej poszukiwać pracy (mamy więcej chętnych, niż możemy przyjąć) prowadzona przez ukraińską specjalistkę. Zajęcia będą odbywają się w pięciu grupach, w wymiarze 4 godz./tygodniowo przez 8 miesięcy (bez lipca i sierpnia).
- Nauka języka angielskiego dla dzieci ukraińskich w dwóch grupach, w wymiarze 2 godz./tyg., przez 8 miesięcy (bez lipca i sierpnia), prowadzona przez ukraińską nauczycielkę. Bardzo dużo uchodźców o to się dopytuje.
- Nauka języka ukraińskiego dla zainteresowanych Polaków, prowadzona (on-line na TEAMS) przez ukraińską nauczycielkę, w dwóch grupach, w wymiarze 2 godz./tyg. przez 8 miesięcy (bez lipca i sierpnia). Jest to kontynuacja kursu, który odbywał się w r. szk. 2021/22. Mamy mnóstwo chętnych! Głównie są to nauczycielki z całej Polski, które mają ukraińskich uczniów w swoich klasach i pragną lepiej porozumiewać się z nimi.
- Integracyjne półkolonie organizowane w „Splocie” w lipcu i sierpniu 2023, 2 x po 2 tygodnie. Na tych półkoloniach dzieci ukraińskie i ich polscy rówieśnicy w dwóch grupach wiekowych (5-7 lat i 8-12 lat) – pod opieką 3 ukraińskich i 3 polskich nauczycielek – będą mogli wspólnie bawić się, uprawiać sport, wyjeżdżać na wycieczki, uczyć się o świecie i pracować nad wspólnymi projektami. Będzie to kontynuacja półkolonii prowadzonych przez MTO w 2022 r, na które wtedy zapisało się ponad 80 ukraińskich dzieci.
- Współpraca ze szkołą ukraińską z rejonu Ivano-Frankowska. Dyrektorka tej szkoły już nas odwiedziła na 2 dni i jest ogromnie zainteresowana zacieśnieniem dalszej współpracy, wymianą doświadczeń i materiałów edukacyjnych oraz rozmaitymi pomysłami na zajęcia pozalekcyjne. Mamy zamiar poszerzać tę współpracę o kolejne szkoły w tym regionie.
„Szkoły Plus = ośrodki aktywności społecznej w Ukrainie”
Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Cel: podniesienie poziomu aktywności, przedsiębiorczości i odpowiedzialności społecznej młodzieży oraz wzmocnienie III Sektora w Ukrainie.
Do projektu zaprosiliśmy 3 partnerskie szkoły z małych miejscowości w okolicach Bolechowa (rejon Iwano-Frankowsk). W lutym 2023 r. zorganizowaliśmy przyjazd i pobyt 12 uczestników z Ukrainy do/z Nowego Sącza na 7.dniowe warsztaty.
Uczestniczki poznały:
- a) nowoczesne techniki i metody nauczania,
- b) zasady pracy metodą Public Achievement (PA) oraz
- c) specyfikę funkcjonowania „Szkół Plus”, tzn. szkół przy których działa zarejestrowane stowarzyszenie rodziców i nauczycieli (Parent-Teacher Organization – PTA) wspomagające szkołę.
ad a) W każdej z tych szkól przez 5 miesięcy (III, IV, V, VI i IX’23) nauczyciele uczestniczący w projekcie będą używać – na lekcjach i na zajęciach pozalekcyjnych – nowych metod nauczania, korzystając z materiałów otrzymanych w trakcie warsztatów, co zaktywizuje uczniów i nauczy ich skutecznej pracy w grupie.
ad b) W każdej szkole powstanie co najmniej jedna grupa PA i podzieli się z kolegami przebiegiem i rezultatami swej pracy. Grupa PA musi być prowadzona przez 2 nauczycieli przez 2 godz/tyg, przez co najmniej 12 tygodni. Każdy uczestnik programu PA może potem założyć nową grupę. Grupy te będą rozwiązywać lokalne problemy własnymi rękami. We wrześniu 2023 r. delegacje uczniów z trzech najlepszych grup, pod opieką nauczycieli odbędą wizytę studyjną w Nowym Sączu.
ad c) Ukoronowaniem projektu będzie założenie trzech stowarzyszeń PTA oraz wdrożenie ich własnych projektów na rzecz szkoły. Ta praca w środowisku lokalnym i dzielenie się sukcesami z innymi szkołami powinny zachęcić do zakładania kolejnych NGOs, tzn wzmacniać III Sektor. W ten sposób na terenie zachodniej Ukrainy znacząco rozwinie się kapitał społeczny w miejscach objętych niniejszym projektem.
ZSS „Splot” jest szkołą społeczną w najlepszym sensie tego słowa i od zarania wychowujemy naszych uczniów na aktywnych, tolerancyjnych, empatycznych i społecznie odpowiedzialnych obywateli świata. Obecnie oni już wykazują w praktyce, że przyswoili sobie te wartości. Widzimy, że jest potrzeba i odpowiednio reagujemy; chcemy to robić i już to robimy.