IV edycja
- 4 lutego 2020
- Posted by: Andrzej Pruchnik
- Category: Pióro SPLOTu Archiwum
Uwaga! Tytuły utworów są linkami do nagrodzonych prac.
Werdykt Jury dotyczący przyznania nagród w IV Edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży "Pióro Splotu"
Sponsorzy konkursu:
- Wydawnictwo "Zielona Sowa" w Krakowie,
- Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak" w Krakowie,
- Wydawnictwo "Plus" w Krakowie,
- Urząd Miasta Nowego Sącza,
- Stowarzyszenie Oświaty, Wychowania i Animacji "SOWA" w Nowym Sączu,
- Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu,
Patronat medialny
Dziennik Polski Oddział w Nowym Sączu.
Jury obradowało w składzie:
Przewodniczący:
- Andrzej Warzecha – poeta, krytyk sztuki, autor licznych tomów wierszy, publicysta Dziennika Polskiego.
Członkowie:
- Bruno Vastmans – wicedyrektor ZSS "SPLOT" w Nowym Sączu, autor nagrodzonych sztuk teatralnych, książek dla dzieci wydawanych w Belgii, po niderlandzku,
- Paweł Szeliga – poeta prozaik, satyryk, redaktor Dziennika Polskiego w Nowym Sączu,
- Maria Harcuła – nauczyciel polonista.
Sekretarz:
- Barbara Barbacka-Kohut – nauczyciel polonista w Zespole Szkół Społecznych "SPLOT" w Nowym Sączu.
Do konkursu wpłynęły prace 105 autorów w dwóch kategoriach wiekowych: senior i junior. Tekstów prozą było 50. Pozostałych 55 autorów przysłało po trzy lub więcej wierszy. Z powodu tak dużej ilości prac Jury oceniało je w dwóch etapach.
Pierwszego czytania podjął się zespół w składzie: Bruno Vastmans, Maria Harcuła i Barbara Barbacka-Kohut. Drugiemu czytaniu przewodniczył Andrzej Warzecha.
10 czerwca 2005 r. zebrał się cały zespół i orzekł, że:
- Konkurs spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem (o czym świadczy ilość nadesłanych prac);
- Podział na kategorie wiekowe: senior i junior jest uzasadniony ze względu na zróżnicowanie poziomu nadesłanych tekstów;
- W IV edycji konkursu w prozie seniorów i juniorów pojawiły się urozmaicone formy narracji. wykorzystano wiele oryginalnych technik pisarskich;
- Nagrodzone i wyróżnione prace prozatorskie, zwłaszcza w kategorii junior reprezentowały wyrównany poziom. Cechowała je duża kultura literacka, wyczucie słowa i dobra konstrukcja fabuły;
- Praca nagrodzona przez jurorów I nagrodą w kategorii junior – proza to tekst kwalifikujący się do publikacji w ogólnopolskich czasopismach literackich i zapowiedź prawdziwego talentu pisarskiego;
- Również w poezji, przede wszystkim seniorów, znalazło się wiele wierszy, które cechuje oryginalne podejście do lirycznych wyznań i śmiałość wypowiedzi autorów. Przykładem może tu być I nagroda w kategorii senior – proza za zestaw wierszy podpisanych pseudonimem "Kleopathra", których autorka przełamuje charakterystyczne dla tej grupy pokoleniowej schematy poetyckie.
- Wśród nagrodzonych w kategorii junior – poezja znalazły się prace uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, co dowodzi, że młodzi autorzy znajdują się pod opieką nauczyciela z dużą erudycją i znajomością problematyki literatury;
- Juniorzy otrzymują nagrody książkowe, a seniorzy nagrody pieniężne i książki;
- Relacje z konkursu ukażą się w sądeckiej mutacji Dziennika Polskiego.
Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać nagrody.
KATEGORIA JUNIOR – POEZJA:
I nagrodę przyznano dla Noemi Słama z Zakopanego pseudonim "Mała Mi" za zestaw wierszy. Wiersze wyróżniają się zaskakującą czytelnika refleksją liryczną i egzystencjalną oraz czytelną, prostą i precyzyjną konstrukcją.
II nagroda dla Hanny Wojak z Zakopanego pseudonim "Jaskółka" za wiersz "Jestem jak woda", który w lapidarnej formie oddaje całą złożoność ludzkich emocji, namiętności związanych z miłością.
III nagrody jury nie przyznało.
Wyróżnienia jury przyznano dla Kasi Wiercioch z Zakopanego pseudonim "Kuna" dla Macieja Lebdowicza z Nowego Sącza pseudonim "Grinder" i dla Eweliny Petr z Bukowiny Tatrzańskiej pseudonim "Epe".
KATEGORIA JUNIOR – PROZA:
I nagroda dla Arkadiusza Żelechowskiego z Niskowej pseudonim "Kajtek" za opowiadanie pt. "Uważajcie na rowery – te żółte!" Nagroda została przyznana za warsztat literacki. Uzasadnienie przyznanej nagrody jury podało we wstępie werdyktu.
II nagroda dla Magdaleny Wąsowicz z Nowego Sącza pseudonim "Moe" za opowiadanie pt. "Listy", cechujące się oryginalnym podejściem do problematyki wzajemnej relacji i ogólnych refleksji dotyczących międzyludzkich stosunków.
III nagroda dla Bartłomieja Jarosińskiego z Nowego Sącza pseudonim "Baryła" za opowiadanie pt."Stacyjka".
Wyróżnienia jury przyznano dla Marii Zelis z Nowego Sącza pseudonim "Mary Shinoda", za utwór pt."Dorożka"
KATEGORIA SENIOR – POEZJA:
I nagroda dla Klaudii Chudowolskiej z Rożnowic pseudonim "Kleopathra" za zestaw wierszy. Nagroda za odwagę lirycznych wyznań i klarowną formę wiersza.
II nagrody jury nie przyznało.
III nagroda dla Danuty Prusak z Berestu pseudonim "Pseudonim" za wiersze wyróżniające się dotkliwym odczuciem spraw związanych z przemijaniem życia a równocześnie jego apotezą.
Wyróżnienia jury przyznano dla Anny Korzeń z Ropy pseudonim "Biedronka" i dla Doroty Smenżyk z Przydonicy pseudonim "Mrówka".
KATEGORIA SENIOR – PROZA:
I i II nagrody jury nie przyznało.
III nagroda dla Pawła Kopczy z Gorlic pseudonim "Dirk" za opowiadanie "W mroku".
Wyróżnienia jury przyznało: dla Krystyny Strzebońskiej z Limanowej pseudonim "Arisha Alaithin" za opowiadanie "Zwierciadło", dla Katarzyny Mrówki z Łącka pseudonim "Zio" za opowiadanie pt. "Tam" oraz dla Klaudii Chudowolskiej z Rożnowic pseudonim "Kleopathra" za opowiadanie pt. "Alter ego".
Na tym Jury zakończyło swoje obrady.