II edycja
- 4 lutego 2020
- Posted by: Andrzej Pruchnik
- Category: Pióro SPLOTu Archiwum
Uwaga! Tytuły utworów są linkami do nagrodzonych prac.
Werdykt Jury dotyczący przyznania nagród w II Edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży "Pióro Splotu"
Sonsorzy konkursu:
- Wydawnictwo Literackie w Krakowie,
- Wydawnictwo "Znak" w Krakowie,
- Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu,
- Charles Merrill z USA,
- Konspol-Holding Sp. z o.o. w Nowym Sączu,
- Stowarzyszenie Oświaty, Wychowania i Animacji "SOWA" w Nowym Sączu,
- Dziennik Polski Oddział w Nowym Sączu objął patronat medialny nad konkursem.
Jury obradowało w składzie:
Przewodniczący:
- Andrzej Warzecha – poeta, krytyk sztuki, autor licznych tomów wierszy.
Członkowie:
- Bruno Vastmans – wicedyrektor ZSS "SPLOT" w Nowym Sączu, autor nagrodzonych sztuk teatralnych, książek dla dzieci wydawanych w Belgii, po niderlandzku,
- Paweł Szeliga – poeta prozaik, satyryk, redaktor Dziennika Polskiego w Nowym Sączu,
- Maria Harcuła – nauczyciel polonista.
Sekretarz:
- Barbara Barbacka-Kohut – nauczyciel polonista w Zespole Szkół Społecznych "SPLOT" w Nowym Sączu.
Do konkursu wpłynęły prace 127 autorów w dwóch kategoriach wiekowych: senior i junior. Tekstów prozą było 61. Pozostałych 66 autorów przysłało po trzy lub więcej wierszy. Z powodu tak dużej ilości prac Jury oceniało je w dwóch etapach.
Pierwszego czytania podjął się zespół w składzie: Bruno Vastmans, Maria Harcuła i Barbara Barbacka-Kohut. Do drugiego czytania zakwalifikowano 15 prac prozatorskich i 45 poetyckich. Drugiemu czytaniu przewodniczył Andrzej Warzecha.
06 czerwca 2003 r. zebrał się cały zespół i orzekł, że:
- Konkurs spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem (o czym świadczy ilość nadesłanych prac);
- Podział na kategorie wiekowe: senior i junior jest uzasadniony ze względu na zróżnicowanie poziomu nadesłanych tekstów;
- W II edycji konkursu w poezji seniorów pojawiło się wiele oryginalnych utworów kwalifikujących się do druku w pismach literackich;
- Również proza seniorów to urozmaicone formy narracyjne, w których wykorzystano wiele oryginalnych technik pisarskich.
- Juniorzy otrzymują nagrody książkowe, a seniorzy nagrody pieniężne i książki;
- Jury zdyskwalifikowało prace podpisane nazwiskiem, a nie godłem lub pseudonimem;
- Prowadzone warsztaty literackie przyniosły widoczny efekt podwyższenia poziomu i kultury literackiej co z przyjemnością skonstatowało jury rozszyfrowując pseudonimy;
- Relacje z konkursu ukażą się w sądeckiej mutacji Dziennika Polskiego, a wszystkie nagrodzone teksty znajdą się na stronie internetowej www.splot.info.
Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać nagrody.
KATEGORIA JUNIOR – POEZJA:
I nagrody nie przyznano ze względu na bardzo słaby poziom nadesłanych prac. Z tego samego powodu nie przyznano wyróżnień.
II nagroda dla NATALII SZEWCZYK z Muszyny pseudonim "Metka". Nagroda za kulturę literacką ujawniającą się w białym współczesnym wierszu.
III nagroda dla WOJCIECHA RYBCZYKA z Gorlic pseudonim "Seg" za wiersz pt. "Kolęda". Nagroda za umiejętne połączenie tradycyjnych wątków z ważnymi problemami współczesnego świata.
KATEGORIA JUNIOR – PROZA:
I nagroda dla JUSTYNY TOKARZ z Wielogłów godło "Róża" za opowiadanie pt. "Czerwona chmura". Nagroda za warsztat literacki. Opowiadanie charakteryzuje się wartką narracją. Autorka wykazała umiejętność prowadzenia akcji i splatania wątków literackich.
II nagroda dla EWELINY ZAŁĘSKIEJ z Szymbarku pseudonim "Pelikan" za opowiadanie pt. "Zostały tylko kwiaty…". Nagroda została przyznana za pomysł literacki i ciekawe rozwiązania formalne.
III nagroda dla PIOTRA WÓJCIKA z Gorlic pseudonim "Alpha Centauri" za opowiadanie "Dziesiąta planeta". Nagroda za wyobraźnię literacką, oryginalne przedstawienie problematyki podróży kosmicznych.
Wyróżnienia otrzymali:
KAROLINA ŚRODA pseudonim "Scarlet" z Krynicy za opowiadanie pt. "Spełnienie marzeń" i PAULINA LELITO z Krynicy pseudonim "Konwalia" za opowiadanie pt. "List ogrodnika".
KATEGORIA SENIOR – POEZJA:
I nagroda dla BEATY BAJERSKIEJ z Niecwi pseudonim "Stokrotka" za klarowność przedstawianych wierszy, za wyobraźnię i za wyrafinowane metafory.
II nagroda dla MONIKI KIEBLESZ z Krynicy pseudonim "INNAU" za oryginalną refleksję poetycką wyrażoną w subtelnej, krótkiej formie.
III nagroda dla KATARZYNY CZUBY z Powroźnika pseudonim "Czubex" za oryginalne operowanie językiem poetyckim i umiejętność literackiego skrótu.
Wyróżnienia jury przyznało:
dla KINGI SZUMILAS z Limanowej pseudonim "Mandy" i dla Michała Radziechowskiego ze Starego Sącza pseudonim "Pseudonim".
KATEGORIA SENIOR – PROZA:
I nagroda dla ANNY BOCHEŃSKIEJ ze Starego Sącza pseudonim "Nimfa B" za opowiadanie pt. "Jakiś Bóg". Autorka wykazała duże umiejętności literackie i dojrzałość w ukazywaniu ważnych problemów rodzinnych i społecznych.
II nagroda dla KATARZYNY MRÓWKI z Łącka pseudonim "Nameless" za opowiadanie pt. "Beznadziejna bezcelowość". Jury doceniło oryginalną wyobraźnię literacką.
III nagroda dla MARIUSZA PANCZARA z Nowego Sącza pseudonim "Baxxter" za opowiadanie pt. "EjczPi". Jest to próba ironicznej fantazji literackiej.
Wyróżnienia jury przyznało:
dla WOJTKA CZUBY z Powroźnika pseudonim "Super-W" za opowiadanie "Chwila zadumy" i dla Anny Lipińskiej z Nowego Sącza pseudonim "Niespodzianka" za opowiadanie pt. "Budzik".
Na tym Jury zakończyło swoje obrady.