XIV edycja
- 4 lutego 2020
- Posted by: Andrzej Pruchnik
- Category: Pióro SPLOTu Archiwum
Uwaga! Tytuły utworów są linkami do nagrodzonych prac.
Nowy Sącz, 21.05.2015r.
Werdykt Jury dotyczący przyznania nagród w XIV Edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży „Pióro Splotu”
Sponsorzy konkursu:
Zespół Szkół Społecznych „Splot” im. Jana Karskiego w Nowym Sączu
Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu
Miasto Nowy Sącz
Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” w Krakowie
Wydawnictwo Literackie w Krakowie
Dom Wydawniczy Rafael w Krakowie
Patronat medialny:
Dobry Tygodnik Sądecki
Radio RDN Nowy Sącz
Jury obradowało w składzie:
Przewodniczący:
Andrzej Warzecha – poeta, krytyk sztuki, autor licznych tomów wierszy, publicysta Dziennika Polskiego.
Członkowie:
Dr hab. Wojciech Kudyba – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, poeta, krytyk literacki.
Wojciech Molendowicz – autor książek, dziennikarz, redaktor, wydawca Dobrego Tygodnika Sądeckiego.
Grzegorz Rapcia – Nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze.
Sekretarz:
Małgorzata Gucwa-Fiut –nauczyciel-bibliotekarz w Zespole Szkół Społecznych „Splot”.
Do konkursu wpłynęło 116 prac 105 autorów, w dwóch kategoriach wiekowych: senior i junior. Tekstów seniorów było łącznie 58 (w tym prozy 30, poezji 19). Dziewięciu seniorów przysłało zarówno prozę jak i poezję. Prac juniorów nadesłano łącznie 47 (w tym prozy 27, poezji 18). Dwóch juniorów przysłało zarówno prozę jak i poezję. Z powodu dużej ilości prac Jury oceniało je w dwóch etapach. Pierwszego czytania podjął się zespół w składzie: Grzegorz Rapcia i Małgorzata Gucwa-Fiut. Drugiemu czytaniu przewodniczył Andrzej Warzecha.
Werdykt Jury:
21 maja 2015 r. zebrał się cały zespół i orzekł, że: – konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem; – podział na kategorie wiekowe: senior i junior jest uzasadniony ze względu na bardzo różnorodny poziom nadesłanych tekstów; – przy wyrównanym poziomie prac, które wyrażają chaos dzisiejszego życia, na wyróżnienie zasługują utwory przełamujące ten stereotyp; – serdecznie gratuluje wszystkim uczestnikom odwagi podjęcia próby zmierzenia się z materią słowa. Odwaga ta nie jest oczywista w czasach ekspansji bylejakości, spłaszczającej poziom komunikacji międzyludzkiej; – juniorzy otrzymują nagrody książkowe, a seniorzy nagrody pieniężne i książki. Relacje z konkursu ukażą się w lokalnych mediach, a wszystkie nagrodzone teksty znajdą się na stronie internetowej www.splot.info
Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać nagrody:
KATEGORIA JUNIOR – POEZJA
III nagrodę – nie przyznano
II nagrodę otrzymuje: Mateusz Długopolski, pseudonim „Długi” z Nowego Sącza za utwory: „Tren I”, „Tren II”, „Tren III”. Nagroda została przyznana za wyjątkowo trafne i oryginalne nawiązanie do trenów Jana Kochanowskiego.
I nagrodę otrzymuje: Sara Obrzud, pseudonim „Inna” z Obidzy za wiersz „Egoistka”. Nagroda została przyznana za przenikliwe rozpoznanie roli humanisty we współczesnym świecie i ciekawie ujętą opozycje pomiędzy indywidualną wrażliwością a wzorami kultury masowej.
KATEGORIA JUNIOR – PROZA
Wyróżnienie otrzymuje: Jakub Zapała pseudonim „Kubeusz” z Koszar za opowiadanie „W poszukiwaniu domu”.
Wyróżnienie otrzymuje: Patryk Kijowski pseudonim „Retromero”z Nowego Sącza za opowiadanie„Shootboy”
III nagrodę otrzymuje: Patrycja Wąchała pseudonim „Vitium Vita” ze Złockiego za opowiadanie„Postanowienia pana Wiktora” Nagroda została przyznana za potwierdzenie prawdziwości tezy, że w dobrej prozie w jednym zdaniu może się zmieścić cały świat i śmiałą ponowoczesną wersję „memento Mori”: „…Pan Wiktor przykleił do lustra w przedpokoju karteczkę z napisem „UMRZEĆ”.
II nagrodę otrzymuje: Patrycja Słowik pseudonim „Patrycja” z Nawojowej za opowiadanie „Zły numer”. Nagroda została przyznana za trafne rozpoznanie udziału nowoczesnych komunikatorów w naszych sposobach porozumiewania się i w budowaniu opowieści o świecie.
I nagrodę otrzymuje: Klaudia Rams „Konra Arkanum” ze Złockiego za opowiadanie „Sens”, Nagroda została przyznana za zwrócenie uwagi czytelnika na dwoistość świata, gdzie po jednej stronie czasem bywa tragedia a po drugiej radość czy satysfakcja oraz za równy i składny styl.
KATEGORIA SENIOR – POEZJA
Wyróżnienie otrzymuje: Krystyna Kojs pseudonim „Alexonisz” z miejscowości Nicew za wiersze „Ku pamięci dziadzia Władzia” i „Boga widziałam”.
III nagrodę otrzymuje: Dominika Duda pseudonim „Bluebird98” z Podegrodzia za wiersz bez tytułu („Dzień dobry….”) Nagroda została przyznana za śmiałą próbę przełożenia na język poezji najprostszych prawd, których odkrywanie jest istotą dzieciństwa i młodości.
II nagrodę otrzymuje: Wiktoria Próchnicka pseudonim „Witrojka” z Podola-Górowej za wiersz „To ma sens”. Nagroda została przyznana za pogłębioną refleksję codziennych rozterek i wiarę w ich sens.
I nagrodę otrzymuje: Monika Wilk pseudonim „Reverende” ze Strzelec Wielkich za wiersze „Barabasz”, „Tęsknota” i „Herosi”. Nagroda została przyznana za ciekawe nawiązanie do tej linii tradycji literackiej, która łączy poezję oraz etykę i osadza wiersz pośród dobra i zła, heroizmu i tchórzostwa.
KATEGORIA SENIOR – PROZA
Wyróżnienie otrzymuje: Beata Gołkowska pseudonim „Szept34” z Nowego Sącz za opowiadanie bez tytułu.
Wyróżnienie otrzymuje: Wiktoria Próchnicka pseudonim „Witrojka” z Podola-Górowej za opowiadanie„Serduszko”.
Wyróżnienie otrzymuje: Jadwiga Szlag pseudonim „Smallweekness” z Korzennej za opowiadanie„Marzenia rzeczywiste”.
III nagrodę otrzymuje: Katarzyna Majca pseudonim „Francesca” z Nowego Sącza za opowiadanie„Melancholia”. Nagroda została przyznana za mało dziś popularną prawdę, że aby działać, pomagać, rozwiewać wątpliwości ludzkie, trzeba przezwyciężyć siebie i bezduszny świat.
II nagrodę otrzymuje: Michał Prorok pseudonim „Milord” z Szymbarku za opowiadanie „On”. Nagroda została przyznana za oryginalny pomysł przedstawienia życia ludzkiego jeszcze przed momentem narodzenia aż do koniecznego i tragicznego rozstania.
I nagrodę otrzymuje: Klaudia Jasińska pseudonim „Sol” z Korzennej za opowiadanie „Zdystansowani”. Nagroda została przyznana za oryginalne nawiązanie do schematu powieści o dojrzewaniu i umiejętne zarysowanie ciekawej panoramy społecznej oraz trafne rozpoznanie problemu wykluczenia ludzi starszych.
Na tym Jury zakończyło swoje obrady.
Protokołowała: Małgorzata Gucwa-Fiut