On November 13th, two students, Marcelina Dąbrowska and Wiktoria Zając, and two teachers Ms Urszula Kulig and Mrs Anna Rapcia, set out on a trip to Barcelona as part of the Erasmus+ ” FROM ME TO WE – Networks for Empowering Teachers and Students”. The project is about the cooperation among 6 European countries: Croatia, Finland, Spain, Germany, Poland and Italy.
After a long but exciting trip we reached our destination- the most beautiful of Spanish cities- Barcelona. The first day was quite refreshing as it was time for sightseeing and getting to know our hosts and their families. The next day , was a little different story, as we met at school- Jesuïtes Bellvitge. Centre d’Estudis Joan XXIII, where international partners were waiting for us. We had a chance to get to know all the participants and our host school better. The most important stage of the day was the presentation of the results of the surveys, which had carried out, among students in our national schools. The research concerned students’ school satisfaction, as well as the values they care most about e.g. honesty and humor. We also presented our school and Poland to our new friends. We talked about what stands out and what makes us so unique. Next days were filled with hard working on analyzing the results of surveys from all schools. It turned out that most results were similar. We were also working on improving the classes and the factors that make us feel better. We also participated in workshop in the Migra Studium school, which aims to protect migrants and their children. The school’s premise is to build greater awareness of cultural differences. There was also some time for entertainment: we visited a famous Sagrada Familia and Antoni Gaudi’s famous works.
The project meeting unfortunately came to an end and we had to come back home.
In our opinion, such international projects as Erasmus + are an extraordinary opportunity to develop many skills such as group work, creative thinking, social intelligence and many others. Thanks to such trips you can meet many fantastic people from different countries. You can learn about their culture, traditions and religion. Thanks to that, we can understand the world better. It is also a great opportunity to practice English.
We loved it and we encourage others to apply for the exchanges.
Marcelina Dąbrowska and Wiktoria Zając
13 listopada 2017 r. dwie uczennice: Marcelina Dąbrowska i Wiktoria Zając oraz dwie nauczycielki P.Urszula Kulig i P.Anna Rapcia wyruszyły w podróż do Barcelony w ramach projektu unijnego Erasmus+ ” FROM ME TO WE – Networks for Empowering Teachers and Students”, w którego skład wchodzi 6 europejskich krajów: Chorwacja, Finlandia, Hiszpania, Niemcy, Polska i Włochy.
O 6:00 wystartowałyśmy z lotniska w Krakowie, a już po godzinie wylądowałyśmy w Monachium. Następnie po 40 minutowym „pobycie” w Monachium wyleciałyśmy do Barcelony. Polska grupa została odebrana z lotniska przez przesympatycznego hiszpańskiego nauczyciela Pabla. Kolejnego dnia spotkaliśmy się wszyscy w szkole, gdzie poznałyśmy innych uczestników Erasmusa. Jednak najważniejszym punktem tego dnia były prezentacje wyników ankiet, które zostały przeprowadzone między innymi w naszej szkole. Badania dotyczyły „szkolnej satysfakcji” uczniów, a także jakie wartości uczniowie cenią najbardziej: uczciwość, humor. Z dumą mogłyśmy także zaprezentować naszą szkołę. Mówiłyśmy czym się wyróżnia i co sprawia, że w naszej opinii jest tak niezwykła. Po zajęciach w szkole zwiedziłyśmy centrum Barcelony. Zobaczyłyśmy między innymi dzieło słynnego projektanta Antoni’ego Gaudi’ego- Casa Batlo! W środę na szkolnych zajęciach analizowaliśmy wyniki ankiet z wszystkich szkół. Okazało się, że większość osób myśli podobnie. Później zastanawialiśmy się nad ulepszeniem klas lekcyjnych i nad czynnikami, które sprawiają, że możemy poczuć się lepiej, na przykład: jak ważny jest kolor ścian, oświetlenie czy dźwięk. Po zajęciach w szkole zabrano nas do szkoły Migra Studium, która ma na celu ochronę migrantów i ich dzieci. Założeniem szkoły jest budowanie większej świadomości o różnicach kulturowych. Ostatniego dnia oglądaliśmy film pt. „Billy Elliot” i omawialiśmy najważniejsze wartości jakie się w nim pojawiły, rozwijaliśmy również tzw. „soft skills”. Na kolorowych karteczkach podsumowaliśmy, co nam się podobało, a co chcielibyśmy zmienić. Otrzymaliśmy również certyfikaty. Lecz to nie był jeszcze koniec! Udaliśmy się do centrum Barcelony, aby zobaczyć, najbardziej rozpoznawalny obiekt w mieście – Sagradę Familię, której autorem również jest Antoni Gaudi. Architektura obiektu zapiera dech w piersiach, mimo że kościół nie jest jeszcze ukończony.
W czasie całego wyjazdu koordynatorzy wraz z nauczycielami pracowali nad przygotowaniem kolejnych spotkań projektowych: Finlandia w styczniu 2018 oraz Włochy w kwietniu 2018.
Projekt niestety dobiegł końca i w piątek wyruszyłyśmy w podróż powrotną. Pierwszy lot odbyłyśmy z Barcelony do Zurichu. W Zurichu musiałyśmy się bardzo spieszyć, bo samolot do Krakowa odlatywał już za 10 minut! Na szczęście udało się nam zdążyć i po około 1,5 h lotu byłyśmy już w Krakowie. Następnie samochodem ruszyłyśmy do Nowego Sącza, gdzie dotarłyśmy około godziny 22:00.
W naszej opinii takie międzynarodowe projekty jak Erasmus+ to niezwykła przygoda i szansa na rozwinięcie wielu umiejętności np. praca w grupie, innowacyjność w działaniu czy wiele innych. Dzięki takim wyjazdom można poznać wielu fantastycznych ludzi z różnych krajów. Można poznać ich kulturę, tradycję, religię, a przez to możemy lepiej zrozumieć świat. I oczywiście jest to także świetna okazja do praktycznego ćwiczenia j. angielskiego.
M.Dąbrowska/ W.Zając
#eplusme2we